Test antygenowy na koronawirusa

Dowiedz się więcej

Co to jest test antygenowy na koronawirusa?


Test antygenowy na koronawirusa wykonywany jest na podstawie wymazu z nosogardła. Opiera się na wykryciu w uzyskanym materiale badawczym elementów białkowych tego patogenu (cząstek budujących otoczkę nukleokapsydu). Podobnie jak test serologiczny wykrywający specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, badanie antygenowe umożliwia szybką ocenę preparatu uzyskanego od pacjenta poprzez naniesienie go na specjalną kasetkę testową, dzięki czemu wynik dostępny jest max 24h.

Test antygenowy na koronawirusa – na czym polega?


Test antygenowy przeprowadzany jest na podstawie wymazu z nosogardła- podobnie jak badanie PCR. W taki sposób pobiera się od pacjenta komórki nabłonkowe układu oddechowego, w których w przypadku zakażenia dochodzi do namnażania się wirusa. Po odpowiednim przygotowaniu materiał ten nanoszony jest na kasetkę testową, z której może zostać odczytany wynik potwierdzający lub wykluczający obecność w badanym materiale elementów budowy koronawirusa SARS-CoV-2.

Test antygenowy na koronawirusa – kiedy wykonać?


Test antygenowy w kierunku COVID-19 umożliwia wykrycie obecnie trwającej infekcji, jako że wykazuje wysoką skuteczność już na wczesnych etapach jej trwania.

Test antygenowy na koronawirusa należy wykonywać:

 • w przypadku istniejącego podejrzenia choroby COVID-19
 • lub po narażeniu na kontakt z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa, jako że istnieje możliwość bezobjawowego przechodzenia tej choroby.

Test antygenowy na koronawirusa – kto powinien wykonać?


Test antygenowy powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zostały narażone na zakażenie COVID-19- czy to przez bezpośredni kontakt z osobą chorą czy też poprzez przebywanie w środowisku, gdzie ta infekcja się pojawiła (np. w biurze). Dodatkowo niepokojące są także następujące objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2:

 • kaszel
 • gorączka
 • duszność
 • ból głowy
 • ból gardła
 • utrata węchu i smaku
 • dreszcze
 • bóle mięśniowe
 • ogólne pogorszenie samopoczucia

W przypadku wystąpienia tych objawów należy zasięgnąć porady lekarskiej, aby jak najlepiej dobrać dalsze postępowanie leczniczo-diagnostyczne.

Test antygenowy na koronawirusa cena


Test antygenowy na koronawirusa 1

TEST ANTYGENOWY NA KORONAWIRUSA

CENA: 160 zł


KUP ONLINE

 

Test antygenowy na koronawirusa wyniki


Wynik dodatni zazwyczaj z bardzo wysokim prawdopodobieństwem potwierdza zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 na jego wczesnych etapach.

Prawdopodobieństwo otrzymania wyniku fałszywie dodatniego jest niskie. Z kolei, wynik ujemny niekoniecznie całkowicie wyklucza zakażenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że test został wykonany w momencie, gdy stężenie cząsteczek wirusa w organizmie pacjenta było już zbyt niskie, aby wykryć je tą metodą.

Dodatkowo wyniki fałszywie ujemne mogą być konsekwencją nieprawidłowo pobranego wymazu- stąd też konieczność, aby były one wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Niezależnie od uzyskanego wyniku zawsze należy go skonsultować z lekarzem, gdyż tylko po zestawieniu go z prezentowanymi przez pacjenta objawami klinicznymi oraz jego historią choroby stanowi on użyteczne narzędzie w procesie diagnostycznym i pozwala na odpowiedzialne zaplanowanie dalszego postępowania.

WAŻNE

Test antygenowy na koronawirusa – wynik w języku angielskim


Wynik badania wydawany jest w języku polskim lub języku angielskim bez dodatkowych opłat.

Przydatne linki:

 

Scroll Up